Memuriyet öncesi hizmetler neye göre değerlendirilir?
29.10.2016

Sağlık bakanlığına devlet memur olarak atandım memuriyete atanmadan önce özel sektörde 5 yıllık çalışmam var kazanılmış hak aylık derece ve kademem de değerlendirilmiyor mu?

Cevap
Sağlık-Sen     09.11.2016

Devlet memurlarının, memuriyete girmeden ya da memurluktan ayrılarak özel sektörde veya serbest çalıştıkları ya da kamu kurumlarında memuriyet statüsü dışında yapmış olduğu hizmetlerinin kazanılmış hak aylık derece kademesinde değerlendirilmesi için kanuni düzenleme bulunması gerekmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Tesis edilen sınıflar” başlıklı değişik 36 ncı maddesinde hizmet sınıfları sayılmış ve devlet memurlarının memuriyete girmeden ya da memurluktan ayrılarak yapmış olduğu hizmetlerinin kazanılmış hak aylık derece kademesinde değerlendirilmelerine ilişkin düzenlemelere yer verilmiş bulunmaktadır.

Ayrıca, 657 sayılı Kanunun dışında da bazı kanunlarla bazı hizmetlerin kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde değerlendirilmesine ilişkin hükümlere yer verilmiştir. Bu konuya örnek olarak özelleştirmeye ilişkin 4046 sayılı Kanunun geçici 9 uncu maddesi gösterilmesi mümkündür.

Memuriyet dışında geçen hizmetlerin değerlendirilmesi, 657 sayılı Kanunun 36/C maddesinde açıklanmıştır. Buna göre memuriyet dışındaki sürelerin değerlendirilmesi hizmet sınıfına göre değişmektedir. 657 sayılı Kanunun 36/C maddesine göre memuriyet dışındaki serbest olarak çalışılan veya resmi ve özel sektörde geçen sürelerden;

Teknik Hizmetler,

Sağlık Hizmetleri,

Avukatlık Hizmetleri sınıfları,

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atananların öğretmenlik,

Gazetecilik yapanlardan basınla ilgili kadrolarda çalışanların

hizmetleri belirlenen usullerde değerlendirilmektedir.

Sorular Anasayfasına Dön

  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo